Kalendarze

Znakowanie laserowe i UV

 

Który to mamy rok wg różnych kalendarzy?

1. Gregoriański – 2023 rok
2. Juliański – 2023 ale odejmujemy 13 dni.
3. Chiński – Rok królika, 40-ty rok cyklu, 10 niebiańskich pni i 4 ziemskie gałęzie
4. Muzułmański – 1444/1445 (nowy rok przypada na 19 lipca 2023)
5. Hebrajski – 5783 rok
6. Perski – 1401 (Kurdyjski/Afgański)
7. Indyjski – 1944 rok

 

Wśród wielu niezwykłych odkryć i wynalazków ludzkości, najciekawsze okazują się historie związane z powstawaniem najprostszych przedmiotów. Koło, żarówka, druk… a historia kalendarza? Jak to się stało, że ludzkość zaczęła odliczać czas? Co spowodowało pojawienie się podziału na dni, tygodnie, miesiące i lata? Skąd tak właściwie wzięły się kalendarze?

Historia kalendarza

Najstarsze zapiski, mówiące o powstaniu prowizorycznych kalendarzy, przywołują temat takich systemów odmierzania czasu, jak kalendarze Majów, egipskie oraz babilońskie. Były one związane z wierzeniami konkretnych dawnych kultur.

Obecnie najczęściej używanym kalendarzem jest kalendarz gregoriański, który wprowadził papież Grzegorz XIII w 1582 roku. Dokonał tego za pomocą bulli, czyli specjalnego dokumentu papieskiego, o nazwie „Inter gravissimas”, reformując jednocześnie poprzedni kalendarz juliański. Dlaczego w ogóle zmieniano istniejący już kalendarz? Przyczyna leżała w stosowaniu złych obliczeń. Juliański wzór kalendarza spóźniał się o jeden dzień co 128 lat, a więc był nieaktualny. Kalendarz gregoriański to system ściśle związany z tym, którego używamy współcześnie. Czy oznacza to, że nawet zwykły kalendarz biurkowy to przeszło kilkuwieczny kalendarz gregoriański? Nie inaczej. Kalendarz gregoriański jest jedną z najdokładniejszych metod wyliczania czasu odkrytych przez człowieka, dlatego od ponad pięciuset lat pozostaje w użyciu milionów ludzi w różnych miejscach na Ziemi.

Choć znamy wiele systemów rachuby czasu od starożytnych cywilizacji, żaden nie wywołuje tylu emocji co słynny kalendarz Majów. Został on stworzony w XV w p.n.e. i miał postać koła. Funkcjonował zgodnie z rytmem natury, która była dla plemion Majów niezwykle istotna. Na początku działał wyłącznie jako pomoc dla rolników, aby mogli w odpowiednim czasie zadbać o uprawy. Z czasem jednak odmierzanie czasu na podstawie zmieniających się pór roku oraz obserwacji nieba stało się dla Majów swego rodzaju obsesją.

Na podstawie odkryć archeologów oraz porównania tarczy kalendarza Majów z kalendarzem gregoriańskim, udało się wyliczyć datę “końca świata”. To dzień, w którym system odmierzania czasu starożytnej cywilizacji miał ulec wyzerowaniu. Datę wyznaczono na 21 grudnia 2012 roku, jednak do zagłady nigdy nie doszło. W rzeczywistości okres, który został wyliczony przez odkrywców, mógł być mocno zaburzony. Umowna data końca świata opierała się mocno na założeniu początków istnienia cywilizacji Majów. Jednak wciąż brakuje konkretnych dowodów na to, w którym roku plemiona pojawiły się na Ziemi. Co za tym idzie, przeliczenia końca ich kalendarza to również wciąż tylko spekulacje.

Kalendarz chiński inny niż europejski

Kalendarz chiński różni się od europejskiego, związany jest z innymi znakami Zodiaku, które definiują cały system rachuby czasu. Używany od II wieku p.n.e. kalendarz księżycowo-słoneczny dzieli rok na 12 miesięcy po 29 i 30 dni. Co pewien czas – 7 razy w ciągu 19-letniego cyklu dodaje się 13 miesiąc.

Rok chiński zaczyna się zwykle między styczniem a lutym, zaś jego rozpoczęcie jest datą ruchomą. Chińczycy zwracają uwagę na księżyc i jego fazy, wierząc, że ma to wpływ na samopoczucie człowieka. Chińskie znaki Zodiaku różnią się nie tylko nazwami, ale także sposobem ich przypisywania. Dzielą się bowiem na określone lata, zaś nazwy miesięcy to także nazwy poszczególnych znaków. Wśród nich znaleźć można między innymi Tygrysa, Szczura, Smoka, Świnię czy Psa. To bardzo ciekawy sposób odmierzania czasu, zwłaszcza dla osób interesujących się astrologią.

Współczesne kalendarze i ich zastosowanie

Mimo że kalendarz wydaje się być rzeczą prostą i dobrze znaną, ma on duży wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dzięki niemu możemy skutecznie zaplanować podział obowiązków, rzeczy do zrobienia czy projektów do zamknięcia. To niezastąpiona pomoc w codziennej rutynie, zarówno dla osób pracujących w biurach, urzędach, czy zajmujących wysokie stanowiska w każdej branży.

Tradycyjne i nowoczesne kalendarze to bardzo praktyczne rozwiązania – kalendarz reklamowy może przedstawiać ofertę danej firmy lub kampanii społecznej, zwracając uwagę odbiorcy w niecodzienny sposób.

Oczywiście kalendarze nie kończą się na zastosowaniach komercyjnych. Oprócz tego, że przypominają o ważnych datach na co dzień, to też wizualne dekoracje naszych domów, mieszkań czy biur. Niekiedy stają się także ciekawą pamiątką. To idealne miejsce na przechowywanie wspomnień z całego zeszłego roku, z wakacji oraz konkretnych uroczystości czy wyjazdów. Dzięki możliwości wpisywania tekstów, zamieszczania fotografii i szablonom, wygodnym do użytku dla każdego, możemy z łatwością dostosować kalendarz do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz